Menu
درمان‌های پزشکی نوظهور
1393/11/8
درمان‌های پزشکی نوظهور

شنیدن خبر وجود حفره یا سوراخ در دیواره قلب به هیچ عنوان خبر خوبی نیست. حال تصور کنید یک نوزاد تازه متولد شده با چنین مشکلی، تا چه میزان در معرض خطر قرار دارد.
متاسفانه هم گیره‌های جراحی به کار رفته و هم بخیه‌ها، به نوبه خود به بافت قلب صدمه وارد می‌کنند. به علاوه زمانی را هم که صرف بخیه‌زدن می‌شود باید به این عوارض اضافه کرد.

مواد چسبنده موجود که امروزه در عمل‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند، خیلی زود در معرض رطوبت چسبندگی خود را از دست می‌هند؛ به‌علاوه، حرکات و تپش قلب نیز عملکرد آنها را مختل می‌کند و در عین حال ممکن است برای انسان عوارضی ناخوشایند نیز به دنبال داشته باشند. پیامد تمامی این عوامل، کودکی بیمار است که می‌بایست مجدداً برای بستن حفره قلبی تحت عمل جراحی قرار گیرد.

اما اکنون دانشمندان موفق به توسعه نوع خاصی از چسب ملقب به سوپرچسب شدند که بویژه برای جراحی‌های قلبی مناسب و کارآمد است. سوپرچسب قادر است به سرعت و در ایمنی کامل، با کمک وصله‌هایی از بافت نرم که به نام پچ (Patch) شناخته می‌شوند، حفره یا شکاف موجود را پر کرده و بچسباند.

این چسب که به صورت رسمی به عنوان ماده چسبنده فعال و آب گریز (hydrophobic light activated Adhesive) یا به اختصار HLAA نامیده می‌شود، محصول همکاری مشترکی بین بیمارستان کودکان بوستون (MIT) ، بریگهام وابسته به هاروارد و بیمارستان زنان بوده است. الهام بخش ساخت این چسب مواد چسبناک و مایعات ترشح شده توسط جانورانی همچون تنبل (پستانداری ساکن آمریکای مرکزی و جنوبی) است که به نوعی دافع آب بوده و بدن آنها را در مقابل آب و رطوبت محافظت می‌کند.
درمان‌های پزشکی نوظهور

این چسب مایع از نظر مشخصات و ویژگی‌ها به گونه‌ای تهیه شده که با بافت‌های زنده، همسان سازی انجام می‌دهد؛ در عین‌حال تجزیه پذیر است؛ یعنی توسط بافت زنده متلاشی شده، به مرور از بین می‌رود. به علاوه از استحکام مناسبی برخوردار بوده و خاصیت ارتجاعی خوبی دارد. این ویژگی‌ها به خصوص هنگام قرار‌دادن وصله‌ها بسیار مناسب و کارآمد هستند. این تلفیق کیفی باعث شده چسبندگی آن در مواجه با جریان خون، از میان نرفته و پابرجا باقی بماند و البته از سوی دیگر توسط بدن، پس زده نشود.

 

سوپر چسب توسط ماهیچه‌های قلب سست و گشاد نشده و انقباضات قلبی موجب گسستگی آن نمی‌شوند. این محصول کاملاً بی‌خطر بوده و در نهایت به تدریج تجزیه شده و حفره را به طور کامل درمان می‌کند. به علاوه نتیجه استفاده از HLAA در عرض 5 ثانیه و به محض آنکه در معرض نور فرابنفش قرار گیرد، قابل مشاهده است.

در بررسی‌های انجام شده در آزمایشگاه، یک طرف از پچ‌ قابل تجزیه را با این چسب پوشانده و آن را روی حفره‌های موجود در قلب یک خوک زنده قرار دادند. این وصله‌ها توانستند به مدت 24 ساعت و علی رغم فشار بالای خون که در بافت قلب جریان داشت، جلوی نشت خون در محل حفره‌ها را گرفته و جان خوک را حفظ کنند. این اخبار به میزان کافی جالب توجه است؛ اما کار هنوز به پایان نرسیده؛ چرا که در کنار این اخبار خوب، دکتر جفری کرپ، یکی از سرپرستان گروه از بیمارستان زنان و بریگهام، موفق شد وصله‌های جراحی را با الهام از نوعی جوجه تیغی بیش از پیش توسعه دهد.
طرح مفهومی XStat برای رفع مشکل خونریزی‌های شدید استفاده از سرنگ‌های پلاستیکی است که با اسفنج‌های کوچکی (حدود 1 سانتی متر) از خرده‌های چوب پوشش داده شده با کیتوسان پر شده اند

بنا بر شنیده‌ها HLAA هم اکنون برای ارائه در بخش تجاری در حال توسعه بوده و امید می‌رود ظرف دو تا سه سال آینده وارد بازار شود. این طور که به نظر می‌آید این محصول جدید نه تنها در زمینه بیماری‌های مادرزادی قلبی کارساز و موثر است، بلکه تنوع گسترده‌ای از دیگر بافت‌ها و سایر اندام‌های بدن انسان را نیز در برمی‌گیرد. نتایج این تحقیقات هفته گذشته در ژورنال علم پزشکی به چاپ رسید.

اگر فیلم «تحت تعقیب» را دیده باشید احتمالا به خاطر دارید که در آن کسانی که زخمی می‌شدند با خوابیدن در یک حمام مخصوص که از آب و یک پودر آماده می شد به سلامت کامل بر می‌گشتند. تا رسیدن به آن فناوری هنوز فاصله زیادی داریم ولی تا کنون نیز پبشرفت‌های زیادی در زمینه درمان زخم‌های ناشی از گلوله صورت گرفته یکی از آن‌ها این اسفنج‌های قابل تزریق هستند. در حقیقت خونریزی شدید و غیر قابل کنترل عامل 80 درصد از مرگ‌های صحنه‌های نبرد است. حال شرکت RevMedX روشی را توسعه داده که به گفته‌ی آن‌ها می‌توند روشی جایگزین برای نجات جان کسانی باشد که دچار خونریزی شدید شده اند.
درمان‌های پزشکی نوظهور

تجربه‌ی کنترل خونریزی ناشی از گلوله و درمان‌های اورژانسی آن نیز در میدان نبرد بسیار وحشت آور است و به نوعی بدترین نوع زخم به شمار می‌رود. یکی از بدترین موارد پزشکی پاره شدن رگ‌های اصلی در محل اتصال اعضا به یکدیگر است که هم خونرسانی به عضو را ناممکن می‌کند و هم باعث از دست رفتن خون بیمار می‌شود.

کنترل چنین خونریزی‌هایی با استفاده از رگ‌بندها نیز غیر ممکن است بنابراین در اکثر موارد برای کنترل آن‌ها در صحنه‌های نبرد از گاز‌های (gauze) مخصوصی استفاده می‌شود که عمدتا با استفاده از موادی همچون کیتوسان (ماده‌ای بسیار مشابه با سلولز پنبه) -که خاصیت لخته کنندگی خون دارند- و البته با استفاده از کمی فشار بر روی زخم می‌توان امیدوار بود که شاید بتوان با لخته شدن خون جلوی خونریزی را گرفت. اگر خونریزی اینگونه برطرف نشود پزشک ناچار است تا گاز را بردارد و مجددا سعی کند تا نهایتا بتواند خونریزی را متوقف و جان بیمار را نجات دهد. در بسیاری از موارد این فرایند به حدی دردآور است که در ابتدا پزشکان می‌بایست اسلحه‌ها را از فرد زخمی دور کنند تا بیمار سعی در کشتن خود یا پزشک برای رهایی از درد نکند.
درمان‌های پزشکی نوظهور

طرح مفهومی XStat برای رفع مشکل خونریزی‌های شدید استفاده از سرنگ‌های پلاستیکی است که با اسفنج‌های کوچکی (حدود 1 سانتی متر) از خرده‌های چوب پوشش داده شده با کیتوسان پر شده اند. کیتوسان ماده‌ای است که از مشتقات پوست جانوان دریایی (همچون خرچنگ یا میگو) بدست می‌آید و می‌تواند به راحتی پدیده‌ی لختگی خون را ایجاد کند (درست مشابه وقتی که شما از پنبه برای بند آوردن خون استفاده می‌کنید، در حقیقت پنبه نیز ساختاری نسبتا مشابه با کیتوسان دارد).
 
این سرنگ‌ها در دو اندازه ساخته شده اند، یکی با قطر 30 میلی متر برای زخم‌های باز و عمیق و دیگری با قطر 12 میلی متر برای زخم‌های عمیق ناشی از گلوله‌ها که البته پس از گذراندن مراحل آزمایشی به احتمال زیاد برای استفاده در ارتش 5 میلیونی ایالات متحده توسعه داده خواهند شد.

این اسفنج‌ها پس از تزریق در محل شروع به متورم شدن می‌کنند و با این کار فشاری را به محل پارگی زخم اعمال کرده و محل زخم را نیز پر می‌کنند. همچنین آن‌ها به سطح خیس می‌چسبند که این نیاز به فشار دادن خارجی جهت جلوگیری از خروج آن‌ها را مرتفع می‌کند. در بیشتر موارد خونریزی ناشی از پارگی‌های رگ که با این روش درمان می‌شوند در عرض 15 ثانیه متوقف می‌شود.
XStat هم اکنون منتظر دریافت گواهی FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) است و پس از آن نیز به خدمت ارتش ایالات متحده در خواهد آمد.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی
بخش دانش و زندگی تبیان
برگرفته از زومیت
درمان‌های پزشکی نوظهور شنیدن خبر وجود حفره یا سوراخ در دیواره قلب به هیچ عنوان خبر خوبی نیست. حال تصور کنید یک نوزاد تازه متولد شده با چنین مشکلی، تا چه میزان در معرض خطر قرار دارد. مت...
چگونه در آسمان سیارک بیابیم؟
1393/11/8

چگونه در آسمان سیارک بیابیم؟

 

چندی پیش یک شهاب‌سنگ نادر که مدت کوتاهی پس از آغاز شکل گیری منظومه شمسی تشکیل شده بود، به تازگی در یک کلکسیون زمین شناختی خصوصی کشف شد، یعنی 140 سال بعد از اینکه به زمین افتاد. فکر می کنید شما هم بتوانید از این سنگ ها در آسمان بیابید؟

 

سیارک در آسمان

در یک دستنویس مربوط به بیش از یک قرن پیش چنین نوشته شده که در 27 اکتبر 1873 نورهای درخشان و صداهای خش خش همراه با افتادن این شهاب‌سنگ در دهکده دیپن‌وین هلند دیده شده است. دو نفری که شاهد این ماجرا بودند سنگ کوچک گرمی را پیدا کرده و آن را به مدیر مدرسه محلی تحویل دادند. این سنگ تا سال 2009/1388 در مدرسه نگه داشته شد و در سال 2009 به یک کلکسیونر داده شد. پس از آن بود که یک منجم آماتور آلمانی به نام هنک نیوونهیوس وقتی در سال گذشته داشت مجموعه را بررسی می‌کرد، این سنگ فضایی با پهنای 5 سانتی‌متر را «کشف» کرد.

 

این سنگ را دیپن‌وین نام نهاده‌اند و این یافته وقتی قابل توجه‌تر می‌شود که بدانیم این شهاب‌سنگ از نوع بسیار کمیابی از سنگ‌های آسمانی به نام کوندریت غنی از کربن یا CM است؛ مشابه همان شهاب‌سنگی که سال گذشته در کالیفرنیا سقوط کرد.

 

زمین‌شناسی به نام مارکو لنگبروک از دانشگاه غیر دولتی آمستردام، (جایی که سنگ دیپنوین را اولین بار آنجا آزمایش کردند) می‌گوید:«CM ها کمتر از یک درصد از شهاب‌سنگ‌های شناخته شده را شامل می‌شوند.»

 

شهاب‌سنگ شناسی به نام پیتر براون از دانشگاه آنتاریوی غربی در کانادا نیز می‌گوید: «این خبرها بسیار جالب هستند، سقوط یک شهاب‌سنگ CM مورد بسیار نادری است. اگر این شهاب‌سنگ به خوبی نگهداری شده بود و به مواد زمینی آلوده نمی‌شد، می توانست بسیار جالب باشد.»

 اکنون می‌دانیم که مردم عادی و دانش‌آموزان و دانشجویان و منجمان آماتور و حرفه‌ای می‌توانند در انجام فعالیتی علمی، نقش بسزایی داشته باشند و جنبشی بین‌المللی در سراسر جهان در راستای شناسایی این‌گونه اجرام در جریان است

 

اما شهاب‌سنگ شناس دیگری به نام میکاییل زولونسکی از مرکز فضایی جانسون ناسا در هوستون تگزاس محتاطانه‌تر برخورد کرده و می‌گوید: «در هر حال این سنگ کاملا آلوده می‌شد، در نتیجه تنها نتایج حاصل از آمینو اسیدهای غیر زمینی، قابل باور هستند.»

 

نمونه‌های بسیار کوچکی از این شهاب‌سنگ‌ متخلخل و شکننده در آزمایشگاه‌های کالیفرنیا، نیومیکزیکو و سوییس در حال بررسی هستند. لنگبروک می‌گوید: «ما امیدواریم که نتایج تحلیل خود را سال آینده منتشر کنیم.»

 

البته چند سالی هست که گروهی گرد هم جمع شده اند و سعی دارند سیارک ها و سنگ های آسمانی اطراف زمین را قبل از برخورد به زمین شناسایی و کشف کنند تا دیگر مجبور نباشند برای به دست آوردن یک سنگ آسمانی 140 سال صبر کنند.

 

کمپین جستجوی سیارکی توسط همکاری بین‌المللی تحقیقات نجومی با همکاری 17 مرکز تحقیقاتی، دانشگاه، گروه و رصدخانه برگزار و هدایت می‌شود. هرساله 500 گروه داوطلب از 60 کشور دنیا در این برنامه شرکت می‌کنند. شرکت‌کنندگان مشاهدات مهمی از اجرام نزدیک‌ به ‌زمین انجام می‌دهند و گاهی از کمربند اصلی سیارک‌ها سیارک کشف می‌کنند.

 

هدف این برنامه کمک گرفتن از افراد علاقه‌مند برای شناسایی و تعیین موقعیت سیارک‌ها و اجرام نزدیک‌ به ‌زمین از پیش کشف شده و هم‌چنین کشف اجرام جدید است.

سیارک در آسمان

از زمان آغاز کار این کمپین در مهر 1385 / اکتبر 2006، شرکت‌کنندگان 550 سیارک کشف کرده‌اند که 26 مورد از آن‌ها شماره‌گذاری شده و در کاتالوگ رسمی اجرام کوچک که توسط اتحادیهء بین‌المللی نجوم  نگه‌داری می‌شود، ثبت شده است. یک نمونه از سیارک‌هایی که به این طریق شناسایی و مسیر حرکتش پیش‌بینی شد، 2012 DA14 بود که 27اُم بهمن سال گذشته از فاصلهء 34,000 کیلومتری زمین، یعنی از مدار ماهواره‌های زمین‌ثابت، عبور کرد و به سوژه‌ای جالب برای رصد و عکاسی مبدل شد.

 

اما فکر می کنید مشاهده و کشف این اجرام چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟ سیارک‌ها از آن جهت که ممکن است به خورشید یا به زمین نزدیک شوند بسیار مهم هستند. به‌علاوه سیارک‌ها برای بررسی و محاسبات مربوط به حرکت سایر اجرام آسمانی نیز سودمند هستند. نکتهء جالب توجه دیگر این‌که سیارک‌ها دارای مواد معدنی گران‌بهایی هستند و امروزه بحث بهره‌برداری از آن‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اجرام نزدیک‌ به‌ زمین نیز بر حسب درصد خطر نزدیک ‌شدن به زمین و پیش‌گیری از وقوع حوادثی مانند چلیابینسک روسیه به حفظ حیات در کرهء زمین کمک می‌کنند.

اکنون می‌دانیم که مردم عادی و دانش‌آموزان و دانشجویان و منجمان آماتور و حرفه‌ای می‌توانند در انجام فعالیتی علمی، نقش بسزایی داشته باشند و جنبشی بین‌المللی در سراسر جهان در راستای شناسایی این‌گونه اجرام در جریان است.

اگر با خواندن این مطلب علاقه‌مند به مشارکت در جنبش شده‌اید و مایلید قدم در مسیر کاشفان سیارک‌ها بگذارید، کافی است برای کسب اطلاع بیشتر و ثبت نام، نامه ای به پست الکترونیک campaign@nojum.ir بفرستید.

فرآوری: م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی تبیان

 

چگونه در آسمان سیارک بیابیم؟   چندی پیش یک شهاب‌سنگ نادر که مدت کوتاهی پس از آغاز شکل گیری منظومه شمسی تشکیل شده بود، به تازگی در یک کلکسیون زمین شناختی خصوصی کشف شد، یعنی 140 سال بعد از اینکه ...
سن سنگ‌های مریخ چگونه تعیین می‌شود
1393/11/8

سن سنگ‌های مریخ چگونه تعیین می‌شود

 

دانشمندان طی تحقیقی بر سیاره مریخ موفق شدند عمر سنگ‌های مریخی را تخمین بزنند. این تحقیق که به سرپرستی کن فارلی صورت گرفت، نه‌تنها می‌تواند به درک تاریخچه زمین‌شناسی مریخ کمک کند، بلکه می‌تواند برای بررسی شواهد احتمالی حیات باستانی در این سیاره نیز به کار گرفته شود.

 

این آزمایش ها در طول بیش از یک دهه گذشته با برنامه ریزی NASA توسعه داده شد و امروز در مریخ نورد کیوریاسیتی (کنجکاوی) دستگاه هایی وجود دارد که قادر به تعیین سن سنگ های مریخ است. کمی پیش از آن که مریخ نورد کنجکاوی در سال 1390 زمین را ترک کند، دانشمندان ناسا از محققان سراسر جهان خواستند ایده های خود را درخصوص تحقیقاتی که این دستگاه می تواند انجام دهد به ناسا اعلام کنند.

سن سنگ‌های مریخ چگونه تعیین می‌شود

 

مریخ‌نورد كنجكاوی، با كمك 10 ابزار علمی ‌خود با دقت به بررسی محیط اطرافش در سیاره سرخ رنگ مریخ می پردازد. ناسا برای طراحی، ساخت و پرتاب این مریخ‌نورد هزینه هنگفتی كرده است. اگر همه چیز به خوبی پیش برود یافته‌هایش می‌تواند در درازمدت ارزش بسیار بیشتری از هزینه انجام شده برای آن به همراه داشته باشد.

 

علاوه بر سیستم‌های رایجی مانند سامانه هواشناسی و دوربین‌های دقیق بصری، مجموعه‌ای از طیف‌سنج‌ها و همچنین یك واحد ویژه برای بررسی میزان تشعشعات مریخ روی این آزمایشگاه نصب شده است. بررسی این تشعشعات از آن جهت مهم است كه در سفر آینده انسان به مریخ دانستن مقدار دقیق این تابش‌ها كه برخی از آنها می‌توانند برای بدن موجود زنده زیانبار باشند، بسیار مهم است.

 

یكی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های این مریخ‌نورد، آزمایشگاه روی عرشه آن است. این مریخ‌نورد علاوه بر این‌كه با كمك یك لیزر قوی می‌تواند لایه‌های سطحی را تبخیر و به ثبت طیف آنها بپردازد، با كمك بازوی خود می‌تواند سطح سنگ‌ها را تراش داده و حفاری كند و از آنها نمونه‌برداری كند. نمونه‌های جمع‌آوری شده با كمك این بازو به یكی از 2 سامانه بررسی علمی ‌و زمین‌شناختی مستقر روی عرشه مریخ‌نورد منتقل شده و آنجا با دقت زیاد و در محیطی كنترل‌شده آزمایش‌ می‌شوند. در نهایت هدف این ماموریت این است كه نشانه‌هایی از مولكول‌های پیچیده آلی پیدا كند تا ردی از حیات باستانی مریخ كه این روزها احتمال وجودش را كسی رد نمی‌كند، بیابد. مجموعه دستاوردهای این مریخ‌نورد در زنجیره‌ای از تحقیقات قرار می‌گیرند كه انسان را به پاسخ این پرسش كه آیا مریخ زمانی (در گذشته یا اكنون) میزبان حیات بوده است نزدیك می‌كند.

سطوح سیارات از جمله زمین و مریخ مورد اصابت پرتوهای آسمانی قرار می گیرند و هنگامی که این پرتوها با انرژی بالای پروتون به اتم تبدیل می شوند، هسته اتم شکسته شده و ایزوتوپ عناصر دیگر ساخته می شود

 

فارلی، یکی از 29 دانشمند شرکت کننده، طرح پیشنهادی خود را برای مریخ نورد کنجکاوی ارائه کرد. طرح وی مجموعه ای از تکنیک ها و روش هایی بود که هم اکنون برای تعیین سن سنگ های زمین نیز استفاده می شود. یافته های گردآوری شده توسط کیوریاسیتی در خصوص آزمایش های صورت گرفته روی سیاره سرخ به عنوان نخستین آزمایش تعیین عمر سنگ ها در سیاره ای بجز زمین به چاپ رسید. این مقاله یکی از شش مقاله ای است که به تجزیه و تحلیل اطلاعات و مشاهدات این مریخ نورد در حین آزمایش در خلیج یلونایف ـ بستری سنگی در فاصله 500 متری از مکان فرود آن ـ پرداخته بود. زمین صاف این خلیج از سنگ رسوبی دانه ریز یا گل سنگ ساخته شده که به تصور دانشمندان در بستر یک دریاچه قدیمی رسوب کرده بود.

 

در ماه مارس، کیوریاسیتی روی گل سنگ دو حفره در فاصله سه متری ایجاد و نمونه هایی از سنگ پودر شده را جمع آوری کرد. به محض انجام حفاری در سنگ، بازوی رباتیک این مریخ نورد نمونه های پودر را به ابزار تحلیل نمونه که از آن برای انجام بررسی های شیمیایی مختلف از جمله تخمین سن سنگ استفاده می شد، انتقال داد.

سن سنگ‌های مریخ چگونه تعیین می‌شود

 

فارلی و همکارانش برای پاسخ به این سوال که چگونه با گذشت زمان ساختار زمینی خلیج یلونایف تغییر کرده سن سطح زمین را مورد بررسی قرار دادند.

 

فارلی عنوان کرد سطوح سیارات از جمله زمین و مریخ مورد اصابت پرتوهای آسمانی قرار می گیرند و هنگامی که این پرتوها با انرژی بالای پروتون به اتم تبدیل می شوند، هسته اتم شکسته شده و ایزوتوپ عناصر دیگر ساخته می شود. پرتوهای آسمانی تنها در عمق دو تا سه متری سطوح نفوذ می کنند، بنابراین فراوانی ایزوتوپ های باقیمانده از پرتوهای آسمانی در سنگ نشان دهنده مدت زمانی است که آن سنگ در سیاره وجود داشته است. فارلی و همکارانش با استفاده از دستگاه طیف سنج SAM و اندازه گیری میزان سه ایزوتوپ هلیوم 3، نئون 21 و آرگون 36 که پس از اصابت پرتوهای آسمانی تولید می شوند، عمر گل سنگ خلیج یلونایف را 80 میلیون سال تخمین زدند. آنها اظهار کردند با وجود منابع مختلف و مستقل هر سه ایزوتوپ نتایج مشابهی حاصل شد و این جالب ترین مساله ای بود که پیش آمد.

 

این نتایج دانشمندان را در کشف شواهدی مبنی بر قابل سکونت بودن این سیاره در گذشته بسیار دور کمک کرد. با گذشت زمان بخشی از مولکول های ارگانیک فسیل های بازمانده از گذشته توسط پرتوهای آسمانی نابود شده اند. با توجه به این که طی این 80 میلیون سال تنها سنگ های خلیج یلونایف در معرض پرتوهای آسمانی بوده اند در محل آزمایش بیش از تصور مردم عناصر ارگانیک یافت شد. علاوه بر این دانشمندان با توجه به سطح جوان سیاره به تاریخچه فرسایش آن پی برده و دریافتند چرا سطح سیاره تمیز و بدون شن و خرده سنگ است. سنگ های مریخ در معرض فرسایش باد قرار دارند، به این معنی که با گذشت زمان، همچنان که باد شن و ماسه را به سمت تپه های سطح سیاره هدایت می کند این تپه ها ساییده شده و سنگ جدید که تا پیش از آن در معرض پرتوهای آسمانی قرار نداشته نمایان می شود. فارلی عنوان کرد مکان حفاری شده از چند متر سنگ پوشانده شده است. 80 میلیون سال گذشته این تپه به واسطه وزش باد در سطح سیاره جابه جا شده و سنگ های آن از پرتوهای آسمانی در امان بوده اند.

سن سنگ‌های مریخ چگونه تعیین می‌شود

 

این اطلاعات برای جان گروتزینگر، دانشمند اصلی این مریخ نورد نیز اهمیت خواهد داشت. وی با همکارانش مشخصه های فیزیکی سنگ های موجود در یلونایف و اطراف آن را مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسیدند که این سیاره کمتر از چهار میلیارد سال گذشته قابل سکونت بوده است.

 

ناسا، اسا (سازمان فضایی اروپا) و سایر غول‌های تازه‌وارد در برنامه‌های فضایی نقشه های مختلفی برای اكتشافات در مریخ دارند. شاید باید همچنان منتظر ماند تا چند دهه دیگر كه بسیاری از ایده‌های مطرح شده در خصوص رسیدن پای بشر به مریخ به واقعیت تبدیل شود. در آن زمان است كه بدون شك پاسخ بسیاری از رازهای موجود درباره مریخ  كشف می‌شود.

 

فرآوری: م.ح.اربابی فر

 

بخش دانش و زندگی تبیان

سن سنگ‌های مریخ چگونه تعیین می‌شود   دانشمندان طی تحقیقی بر سیاره مریخ موفق شدند عمر سنگ‌های مریخی را تخمین بزنند. این تحقیق که به سرپرستی کن فارلی صورت گرفت، نه‌تنها می‌تواند به درک تاریخچه زم...
چاپگرهای سه بعدی همچنان در صدر!
1393/11/8
چاپگرهای سه بعدی همچنان در صدر!

چاپگرهای سه بعدی وسیله هایی هستند که با استفاده از آنها می توانید از عکسهایی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید. تکنولوژی استفاده شده در پرینترهای سه بعدی جدید این امکان را به استفاده کنندگان می دهد که از ماده های کامپوزیتی در طراحی های خود برای چاپ بصورت سه بعدی استفاده کنند.

پرینتر سه بعدی می تواند طرح های کامپیوتری شما را به صورت یک نمونه واقعی با دقت بسیار بالا پرینت کند. پرینترهای سه بعدی فناوری است که با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و می تواند طرح های کامپیوتری را بصورت اشیا سه بعدی چاپ کند.

چاپگر یا پرینتر سه بعدی، دستگاه ایجاد اشیاء به صورت واقعی و ملموس است که بعد از دریافت الگوی موجود از کامپیوتر، شی تعریف شده را به صورت واقعی با مواد از قبل تعبیه شده (اغلب به صورت رشته) در دستگاه چاپگر،در محیط بیرون از چاپگر می سازد.

دستگاه های پرینت سه بعدی چند سالی است که به صورت تجاری در کشورهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار گرفته اند. در ساخت ماکت ها امروزه برای تهیه قطعات دقیق و پیچیده از  روش پرینت سه بعدی استفاده می شود که باعث افزایش سرعت و دقت ساخت قطعات شده است.

برای ساخت قطعات ماکت به روش پرینت سه بعدی نیاز به تهیه فایل سه بعدی از قطعه مورد نظر می باشد. دستگاه این فایل را دریافت و اقدام به ایجاد آن به صورت لایه گذاری مرحله ای می کند.

در واقع موادی به صورت کامپوزیت، در قسمتی از چاپگر قرار داده شده که بعد از دریافت الگوی کامپیوتری، عین آن را شکل داده و بعد از سفت شدن ماده، شی مورد نظر (مثلا لیوان) را به صورت ساخته شده در خروجی پرینتر خواهیم داشت.

این دستگاه برای ساخت قطعاتی که تنها به یک عدد از آنها نیاز است و ساخت قالب برای آنها مقرون به صرفه نیست، بسیار کارآیی دارد.
سرعت لایه گذاری، ضخامت لایه ها و همچنین متریال مورد استفاده در پرینت سه بعدی از عوال مهم در کیفیت و دقت قطعه نهایی بدست آمده است
پرینتر سه بعدی در واقع پرینتری است که علاوه بر ایجاد طرح در طول و عرض می تواند به صورت عمودی نیز پرینت کند. در نظر بگیرید که برای مثال جوهر پرینتر یک صدم ملیمتر قطر دارد و شما می خواهید یک قطعه مکعبی همچون حبه قند را به صورت سه بعدی تهیه کنید. پرینتر شروع به پرینت یک مربع حدودا یک در یک سانتیمتر به ضخامت یک صدم میلیمتر می نماید.
پس از اتمام این مرحله نازل های دستگاه که جوهر را پخش می کنند کمی بالاتر رفته و مجددا یک لایه دیگر روی لایه قبلی ایجاد می کنند. این عمل آنقدر تکرار می شود که شما یک مکعب سه بعدی بدست بیاورید. تنها تفاوت دستگاه های پرینت سه بعدی این است که می توانند از موادی همچون انواع پلاستیک و رزین ها برای ساخت قطعات استفاده کنند و البته ضخامت لایه های ایجاد شده نیز بیشتر از یک صدم میلیمتر و در واقع چیزی در حدود یک دهم میلیمتر است که ضخامت ایده الی به حساب می آید.
سرعت لایه گذاری، ضخامت لایه ها و همچنین متریال مورد استفاده در پرینت سه بعدی از عوال مهم در کیفیت و دقت قطعه نهایی بدست آمده است. قطعات تهیه شده در این روش معمولا دارای ظاهر سطحی مناسبی نیستند و جهت ارائه باید کمی پرداخت شوند.
امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، روباتیک، صنایع هوافضا و...رایج است. این مدلسازیها تا پیش از این به شکل تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.
http://www.tebyan.net
چاپگرهای سه بعدی همچنان در صدر! چاپگرهای سه بعدی وسیله هایی هستند که با استفاده از آنها می توانید از عکسهایی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید. تکنولوژی استفاده شده در پرین...
با لوازم خانگی خود حرف بزنید!
1393/11/8

با لوازم خانگی خود حرف بزنید!

 

با عرضه یک فناوری جدید روی لوازم خانگی، مصرف‌کنندگان می‌توانند با لوازم خانگی خود شخصاً ارتباط برقرار کرده و حرف بزنند.

شرکت ال‌جی خبر عرضه لوازم فوق هوشمند خود را با فناوری سرویس ارسال پیام (Home Chat) در کره جنوبی اعلام کرد. این سرویس از پردازشگر طبیعی زبان (NLP) و نرم افزار لاین (LINE) استفاده می‌کند. لاین برنامه کاربردی پیام رسان برای موبایل است که بیش از سیصد میلیون کاربر دارد.

لوازم خانگی هوشمند

این فناوری برای اجرای برنامه ها در یخچال مجهز به دوربین، ماشین لباس‌شوئی با قابلیت کنترل از راه دور و اجرای برنامه های شست ‌وشو و فر نوری که از NFC و Wi-Fi پشتیبانی می‌کند و می توان از هر مکانی آن را کنترل کرد.

سرویس Home chat این امکان را فراهم می کند که با استفاده از نرم افزار لاین کاربر هنگامی که دور از خانه است، پیشنهادات و تنظیمات کنترلی را دریافت کند و حتی کاربران می‌توانند هنگامی که در سوپرمارکت هستند، فوراً از آنچه مورد نیازشان است باخبر شوند.

در این سرویس برای کاربران «دکمه دسترسی سریع» تعبیه شده که دسترسی آسان و فوری به هریک از برنامه‌های پرکاربرد لوازم خانگی را مقدور می‌سازد؛ همچنین این سرویس به کاربران امکان استفاده از سه حالت پیش فرض مسافرت، بیرون از خانه و در حال برگشت را ارائه می‌دهد. خدمت جدید ال‌جی یک کارکرد تفریحی نیز به لوازم خانگی افزوده و آن هم بیش از 40 برچسب (sticker) بی‌نظیر در نرم افزار لاین است. با این برچسب ها از مکالمه دلچسب شخصی لذت خواهید برد.

 

به گفته مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت لوازم خانگی ال‌جی الکترونیکس، لوازم خانگی هوشمند، امروزه گستره‌ای از کاربردهای مفید را ارائه می‌دهند اما هنوز هم بسیاری از مصرف‌کنندگان تنظیم آنها را کاری بسیار پیچیده می‌دانند. سرویس Home chat  نه تنها به کاربرد آسان و ارتقاء محصولات ما کمک می‌کند، بلکه تجربه‌ای فوق‌العاده برای کاربران به ارمغان می‌آورد و ارزش بیشتری به زندگی آنها می‌بخشد.

با سرویس Home chat و جستجوی دستورپخت (Recipe Search) کاربر می‌تواند با فر هوشمند ال‌جی خود گفتگو کند تا دستور پخت پیشنهادی برای غذائی خاص را دریابد

یخچال هوشمند ال‌جی با نمایش تصویر خوراکی‌های موجود در خود

به دلیل فناوریهای بکار گرفته شده در لوازم خانگی، در پیشرفته‌ترین یخچال هوشمند، این کمپانی قابلیت مشاهده هوشمند (Smart View)  را ممکن ساخته که برای اولین بار در این صنعت از دوربین داخلی، در قسمت بالایی درون یخچال استفاده شده تا استفاده‌کنندگان روی گوشی هوشمند یا تبلت خود دقیقا ببینند که چه چیزی در یخچالشان قرار دارد.

این دوربین با زاویه دید وسیع، نه تنها محتویات طبقات بالا، بلکه خوراکی‌های پائین‌ترین طبقه را نیز به وضوح نشان می‌دهد. دوربین داخلی قادر به تشخیص باز و بسته شدن درب یخچال است و می‌تواند تصویر خوراکی‌های موجود در یخچال را از آخرین باری که درب آن باز شده ضبط کند.

لوازم خانگی هوشمند

در همین حال نرم افزار قابلیت مدیریت هوشمند، (Smart Manager) که در این یخچال استفاده شده با کاربرد تازه‌‌یاب (Freshness Tracker) می‌تواند طیف وسیعی از غذاها و نوشیدنی‌ها را برای اطلاع از تاریخ مصرفشان لیست کند و حتی می‌تواند با توجه به محتویات یخچال، پیشنهاد غذا نیز بدهد.

مدیریت سلامتی (Health Manager) دیگر نرم افزاری است که می‌تواند در مورد دستور پخت غذاها و همچنین برنامه غذائی روزانه و هفتگی پیشنهاداتی بدهد که بر اساس پرونده شخصی تنظیم شده باشند. این نرم‌افزار از اطلاعات سن، جنسیت، وزن و قد برای تعیین شاخص توده بدن (BMI) استفاده می‌کند، سپس به طراحی برنامه مناسب شخصی برای کاربر می‌پردازد.

تهویه مطبوع ال جی

با HomeChat کاربران می‌توانند از طریق گوشی هوشمند و سرویس پیام‌رسانی رایگان و پرطرفدار LINE با دستگاه تهویه مطبوع ال‌جی مکالمه کنند. مثلاً، کاربر می‌تواند عبارت “اکنون از دفتر خارج شدم، دما را تا 26 درجه خنک نگه دار”‌ ارسال کند و دستگاه تهویه مطبوع زمانی که باید خودش را روشن کند و شدت سرعت کولر را برای ایجاد دمای مورد نیاز، تا قبل از رسیدن کاربر به خانه، محاسبه می‌کند. سرویس LINE بیش از 310 میلیون کاربر در دنیا دارد و بر روی پلت‌فرم‌های اصلی قابل دسترسی است. مانند: اندروید، آی‌فون، ویندوزفون، بلک‌بری و نوکیا آشا و همین طور دسکتاپ‌ها و لپ‌تاپ‌هایی که با مایکروسافت ویندوز و Mac OS X.

 

دستگاه تهویه مطبوع مسکونی ویزن (Whisen) مجهز به فناوری‌های زیادی است که در هیچ یک از دستگاه‌های تهویه مطبوع تاکنون وجود نداشته است. در صدر این فهرست قابلیت رایحه طبیعی (Natural Aroma) ال‌جی وجود دارد که شکل جدیدی از راحتی را ارائه می‌دهد. رایحه طبیعی آن حس را تلطیف می‌کند، از مواد خوشبو استفاده می‌کند و به نور و صدا مجهز است تا هنگام تهویه هوا محیطی آرام‌بخش و راحت ایجاد کند. دیگر امکانات مبتکرانه در دستگاه تهویه مطبوع ال‌جی عبارت است از:

 

دستگاه تهویه مطبوع با قابلیت هشدار My Home به گوشی هوشمند کاربر هشدار می‌دهد و هر گونه حرکت در خانه را در غیاب حضور صاحبخانه در منزل تشخیص می‌دهد.

لوازم خانگی هوشمند

 

قابلیت Ice Cool Power با فناوری جریان هوای چهاربعدی و متمایز ال‌جی نسیم فوق‌العاده خنکی، با قدرت 4 درجه سلیسیوس خنک‌تر از دستگاه‌های تهویه هوای معمولی، فراهم می‌کند و دما را در زمان مشخص شده پایین نگه می‌دارد.

ژنراتور سوپر یون و سیستم تصفیه چهارمرحله‌ای اجزای ریز (که به PM2.5 مشهور است)، بوی بد و مواد حساسیت‌زا که به وسیله هوا منتقل می‌شوند را از بین می‌برد.

ماشین لباس‌شوئی هوشمند ال‌جی

توسط سرویس Home chat مصرف‌کنندگان می‌توانند از راه دور ماشین لباس‌شوئی هوشمند ال‌جی خود را هنگامی که خارج از منزل هستند کنترل کنند.

وقتی کاربر در حال رفتن به خانه است و عبارت «شروع به شستن» را ارسال می‌کند، ماشین لباس‌شوئی ال‌جی طوری تنظیم می‌شود که وقتی به خانه می‌رسد، کار شست‌وشو به پایان رسیده باشد. و با ارسال ”‌ چه کار میکنی ؟”‌ کاربر میتواند از زمان دقیق و روند شست‌وشو مطلع شود.  ماشین لباس‌شوئی ال‌جی مجهز به صفحه لمسی بی‌نظیری است که به‌راحتی می‌توان از طریق Wi-Fi برنامه شست‌وشوی مناسب را انتخاب یا دانلود کرد.

فر نوری هوشمند ال‌جی

با سرویس Home chat و جستجوی دستورپخت (Recipe Search) کاربر می‌تواند با فر هوشمند ال‌جی خود گفتگو کند تا دستور پخت پیشنهادی برای غذائی خاص را دریابد.

اگر گزینه «برگشتن به خانه» را در سرویس Home chat انتخاب کنید، فر هوشمند از شما می‌پرسد «امروز دوست دارید چه غذائی بپزید؟» و صفحه مربوط به جستجوی دستورپخت را باز می‌کند. وقتی برای پخت حاضر بودید، فرنوری، دما و زمان مورد نیاز برای پخت هر غذا خاص را تنظیم می‌کند. کاربران می‌توانند هشدارها را بر روی تلفن هوشمند خود دریافت نموده و از دستورالعمل‌های جدید پخت و پز اطلاع یابند و افراد خانواده را به امتحان کردن غذاهای جالب و جدید ترغیب نمایند.

 ال‌جی قصد دارد سرویس Home chat قابل تطبیق با یخچال هوشمند، ماشین لباس‌شویی و فر نوری را بعد از عرضه موفق در کره به بازارهای دیگری که شامل ایالات متحده نیز هست، معرفی نماید.

 

http://www.tebyan.net

با لوازم خانگی خود حرف بزنید!   با عرضه یک فناوری جدید روی لوازم خانگی، مصرف‌کنندگان می‌توانند با لوازم خانگی خود شخصاً ارتباط برقرار کرده و حرف بزنند. شرکت ال‌جی خبر عرضه لوازم فوق هوشمند خ...
ابزاری برای گرفتن عکس در شب
1393/11/8
ابزاری برای گرفتن عکس در شب
برای آیفونی ها!

قابلیت تعیین سرعت شاتر یکی از مزیت‌های دوربین‌های حرفه‌ای نسبت به دوربین‌های موبایل است.

با کم کردن سرعت شاتر، زمان بیشتری برای ورود نور به سنسور وجود خواهد داشت. لذا در محیط‌های کم‌نور می‌توان عکس‌هایی با روشنایی بیشتر گرفت. تصویربرداری از حرکت نور (مثل رقص نور، حرکت نور چراغ خودروها در خیابان، نقاشی با نور در هوا) نیز به‌وسیلهء باز نگه‌داشتن دریچه شاتر هنگام عکس‌برداری انجام می‌شود.
عکس گرفتن در شب

وقتی دریچهء شاتر برای طولانی‌مدت باز است، کوچک‌ترین لرزشی باعث خراب شدن تصویر می‌شود. این امکان را در گوشی‌های موبایل قرار نداده‌اند چون موبایل‌ها عموماً در دست قرار می‌گیرند و نه بر روی پایه، لذا لرزش دست باعث خراب شدن این‌چنین عکس‌ها می‌شود.
توجه داشته باشید که برای عکس‌برداری با سرعت پایین شاتر می‌بایست دوربین را بر روی پایه ثابت نگه‌دارید وگرنه با کوچک‌ترین حرکت عکس خراب می‌شود

حال در نظر می‌گیریم که گوشی را درجایی ثابت نگاه داشته‌ایم و می‌خواهیم در شب عکس بگیریم. برای برداشتن محدودیت سرعت شاتر می‌توانید از برنامه NightCap pro استفاده کنید. NightCap یکی از اولین برنامه‌هایی است که در iOS به کاربر اجازه می‌دهد با سرعت پایین شاتر عکس بگیرد. حال سازنده آن نسخه پیشرفته NightCap را منتشر کرده است که از iPad پشتیبانی می‌کند و گزینه‌های فیلم‌برداری در شب، تقویت‌کننده نور و دو گزینه برای باز نگه‌داشتن طولانی‌تر شاتر به آن اضافه شده است.

عکس زیر با iPhone 5S گرفته‌شده. تصویر سمت چپ توسط نرم‌افزار اصلی دوربین، تصویر وسط توسط NightCap و تصویر سمت راست توسط NightCap Pro گرفته‌شده است. قدرت NightCap Pro را به‌خوبی در این تصویر مشاهده می‌کنید.
عکس گرفتن در شب

حالت Light Trail به شما امکان می‌دهد از حرکت ستاره‌ها عکس بگیرید. در این حالت دریچه شاتر تا هر زمان که شما بخواهید باز خواهد بود. با این گزینه می‌توانید علاوه بر حرکت ستاره‌ها، از صحنه‌های معمولی هم عکس بگیرید. با باز نگه‌داشتن دریچه شاتر به‌صورت طولانی‌مدت می‌توانید عکسی با روشنایی بهتر بگیرید که نویز کمتری دارد و جزئیات آن به‌خوبی مشخص می‌باشند.

 
عکس گرفتن در شبعکس گرفتن در شب

نرم‌افزار دوربین iPhone حداکثر زمان 1/15 ثانیه را برای باز بودن دریچه شاتر ارائه می‌دهد درحالی‌که NightCap در حالت عکس‌برداری از شب می‌گذارد بین 1/3 تا 1 ثانیه (برحسب نوع گوشی) دریچه شاتر باز باشد.
عکس گرفتن در شب

توجه داشته باشید که برای عکس‌برداری با سرعت پایین شاتر می‌بایست دوربین را بر روی پایه ثابت نگه‌دارید وگرنه با کوچک‌ترین حرکت عکس خراب می‌شود.
http://www.tebyan.net
ابزاری برای گرفتن عکس در شب برای آیفونی ها! قابلیت تعیین سرعت شاتر یکی از مزیت‌های دوربین‌های حرفه‌ای نسبت به دوربین‌های موبایل است. با کم کردن سرعت شاتر، زمان بیشتری برای ورو...
مهاجرت میان اندروید و آی.او.اس
1393/11/8
مهاجرت میان اندروید و آی.او.اس

اگر شما هم جزو این دسته از کاربران هستید و قصد دارید از اندروید به آی. او. اس یا از آی. او. اس به اندروید مهاجرت کنید، می‌توانید در چهار مرحله این عملیات را انجام دهید.

این روزها بازار دستگاه‌های هوشمند بسیار داغ است! همان‌طور که می‌دانید دو سیستم‌عامل قدرتمند اندروید و آی.‌او.‌اس، سهم عمده‌ بازار تلفن‌های همراه و تبلت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و برخی کاربران استفاده از سیستم‌عامل اندروید را به آی.‌او.‌اس ترجیح می‌دهند و برخی دیگر نیز آی.‌او.‌اس را به اندروید.
اندروید و آی.او.اس

فارغ از امکانات سخت‌افزاری و تفاوت‌های موجود میان محصولات اپل با محصولات سایر شرکت‌های دیگر، گاهی اوقات تعریف و تمجیدها از هریک از این دو سیستم‌عامل موجب می‌شود کاربری که از دستگاه اندرویدی استفاده می‌کند به استفاده از دستگاهی با سیستم‌عامل آی. او. اس ترغیب شود و برعکس. (کاربری که از محصولات اپل استفاده می‌کند به استفاده از محصولات اندرویدی روی بیاورد).

اگر شما هم جزو این دسته از کاربران هستید و قصد دارید از اندروید به آی. او. اس یا از آی. او. اس به اندروید مهاجرت کنید، می‌توانید در چهار مرحله این عملیات را انجام دهید.

 
مرحله اول: مخاطبان و تقویم‌ها

 
** آی. او. اس به اندروید

سیستم‌عامل اندروید از کاربری شما در سایت گوگل برای مدیریت مخاطبان و تقویم‌ها کمک می‌گیرد؛ بنابراین برای انتقال اطلاعات از دستگاه آی. او. اس خود به اندروید کافی است اطلاعات ذخیره شده در دستگاه‌تان را با یک کاربری گوگل هماهنگ (Sync) کنید.
توجه داشته باشید منظور از انتقال برنامه‌ها، کپی گرفتن و انتقال به دستگاه جدید نیست! بلکه هدف، استفاده از همان نرم‌افزارها در دستگاه موردنظر است

برای انجام این کار به Settings مراجعه کـــــرده، Mail ،Contacts و Calendars را فشار دهید و پس از انتخاب Add Account و وارد کردن اطلاعات کاربری گوگل، گزینه‌های Contacts و Calendars را به حالت فعال درآورید. اکنون اطلاعات موردنظر شما با کاربری گوگل هماهنگ شده و با وارد کردن اطلاعات کاربری گوگل شما در دستگاه اندرویدی، این اطلاعات به دستگاه مورد نظر منتقل می‌شود.

 
** اندروید به آی. او. اس

همان‌طور که اشاره شد اندروید با استفاده از کاربری گوگل به مدیریت مخاطبان و تقویم‌ها می‌پردازد. برای انتقال از اندروید به آی. او. اس نیز می‌توانید همچون روش قبل، از قابلیت هماهنگ‌سازی در آی. او. اس کمک بگیرید؛ زیرا در این حالت اطلاعات از کاربری گوگل به دستگاه شما انتقال می‌یابد.
اندروید و آی.او.اس

مرحله دوم: برنامه‌ها

** یک روش برای هر دو
توجه داشته باشید منظور از انتقال برنامه‌ها، کپی گرفتن و انتقال به دستگاه جدید نیست! بلکه هدف، استفاده از همان نرم‌افزارها در دستگاه موردنظر است. هریک از سیستم‌های‌عامل اندروید و آی. او. اس فروشگاه محصولات خود را دارند و خوشبختانه در بسیاری از موارد نیز نرم‌افزارهای طراحی شده برای هر دو سیستم‌عامل قابل دسترس است.

شما می‌توانید بسیاری از نرم‌افزارهای نصب شده روی دستگاه اندرویدی خود را در فروشگاه محصولات اپل پیدا کنید و همچنین بسیاری از نرم‌افزارهای نصب شده در سیستم‌عامل آی. او. اس نیز در فروشگاه گوگل قابل دریافت است.

چنانچه برخی برنامه‌های موردنظر شما در یکی از سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی نشود نیز می‌توانید از نرم‌افزارهای مشابه آن کمک بگیرید.

مرحله سوم: موزیک‌ها

** آی. او. اس به اندروید

تنها کاری که باید انجام دهید دانلود نرم‌افزار Google Music Manager در رایانه است. شما با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید 20 هزار قطعه موزیک را به‌طور رایگان در فضای ابری اختصاص یافته به خود آپلود کنید.
** اندروید به آی. او. اس

مطمئنا روش انتقال موزیک از رایانه به آی. او. اس را بسیاری از کاربران محصولات اپل می‌دانند. برای انتقال موزیک‌های موردنظر از اندروید به آی. او. اس کافی است ابتدا آنها را به رایانه‌ خود منتقل کنید. سپس دستگاه مجهز به سیستم‌عامل آی. او. اس را به رایانه متصل کرده و با استفاده از نرم‌افزار iTunes، موزیک‌های دلخواه خود را از روی رایانه با دستگاه آی. او. اسی خود هماهنگ کنید.
اندروید و آی.او.اس

مرحله چهارم: تصاویر
** آی. او. اس به اندروید

تصاویر موردنظرتان را از دستگاه مجهز به سیستم‌عامل آی. او. اس به رایانه منتقل کرده سپس آنها را روی کاربری خود در سرویس گوگل‌پلاس آپلود کنید.

در ادامه نرم‌افزار +Google مخصوص آی. او. اس را طوری تنظیم کنید که هر عکس جدید تهیه شده با دستگاه یا به آن وارد می‌شود در سرویس گوگل‌پلاس نیز به‌طور خودکار آپلود شود.

پس از اعمال این تغییرات شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار +Google در دستگاه اندرویدی خود از تمام تصاویر موجود در دستگاه آی. او. اس نیز بهره‌مند شوید.

** اندروید به آی. او. اس

با استفاده از نرم‌افزار +Google در دستگاه اندرویدی خود همه تصاویر موجود را در سرورهای گوگل آپلود کنید. سپس با استفاده از همین نرم‌افزار +Google در سیستم‌عامل آی. او. اس به مشاهده و دانلود تصاویر موردنظر در دستگاه آی. او. اسی خود بپردازید.

 
بخش دانش و زندگی تبیان
مهاجرت میان اندروید و آی.او.اس اگر شما هم جزو این دسته از کاربران هستید و قصد دارید از اندروید به آی. او. اس یا از آی. او. اس به اندروید مهاجرت کنید، می‌توانید در چهار مرحله این عملیات را ان...
تبدیل نام به آدرس با DNS
1393/11/8
تبدیل نام به آدرس با DNS

DNSها همواره دو کار را انجام می‌دهند: درخواست‌های کامپیوتر‌ها و کاربران برای ترجمه آدرس‌ها به IP را پاسخ می‌دهند و درخواست‌های DNSهای دیگر برای ترجمه آدرس‌ها را پاسخ می‌دهند. هر سازمانی که دارای یک شبکه کامپیوتری است حداقل مجهز به یک سرور مرکزی است که پرس و جوهای DNS را کنترل و سازماندهی می کند.

تبدیل نام به آدرس

در صورتی که به دنبال راهی برای افزایش سرعت مرورگر خود هستید و یا این که می خواهید لود شدن صفحات با سرعت بیشتری انجام شود می توانید از DNS عمومی گوگل و یا Google Public DNS استفاده کنید و به آسانی آن را به روتر یا کامپیوتر خانگی خود اضافه کنید.

برای اضافه کردن این ویژگی بر روی Network در ویندوز 7 خود کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در صورتی که نمی دانید گزینه Network در کجا قرار دارد می توانید عبارت Network and Sharing Center را در کادر جستجوی منوی استارت وارد کنید.

پنجره Network باز می شود و از گوشه سمت چپ آن گزینه Change adapter settings را انتخاب کنید. حال بر روی Local Area Connection کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در صورتی که از اتصالات بی سیم استفاده می کنید بر روی Wireless Network Connection کلیک راست کنید و Properties را برگزینید.

بر روی Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) دابل کلیک کنید و یا این که راست کلیک و Properties را انتخاب کنید. از آنجایی که IPهای استفاده شده در سایت های ما 32 بیتی هستند به IPV6 کاری نداریم.

در پنجره باز شده می توانید قسمت مرتبط با تنظیمات DNS را مشاهده کنید. اگر گزینه های غیر فعال هستند گزینه Use the following DNS server addresses را انتخاب کنید تا بتوانید تنظیمات را اعمال کنید.

در هر دو قسمت Preferred و Alternate هر آدرسی را که وارد کنید به گفته گوگل شما می توانید با آن ها تبادلات لازم را انجام دهید اما توصیه می شود از دو آدرس یکسان استفاده نکنید چرا که اگر مشکلی رخ دهد هر دو آدرس از کار می افتند.

می توانید آدرس ها را به شکل زیر وارد کنید:

Preferred DNS Server: 8.8.8.8

Alternate DNS Server: 8.8.4.4

حال OK کرده و سیستم خود را Reboot کنید. زمانی که مرورگر خود را باز می کنید مطوئن شوید که همه چزی سر جای خودش است مثلا بتوانید bookmarked که قبلا انتخاب کرده را ببینید.

برای ان که ببینید مرورگر شما به خوبی کار می کند یا نه، آدرسی را که از درستی و اتصال آن مطمئن هستید وارد کنید و ببینید سایت را به درستی نمایش می دهد یا نه؟ مثلا می توانید آدرس http://208.43.115.82 را وارد کنید.
در صورتی که به دنبال راهی برای افزایش سرعت مرورگر خود هستید و یا این که می خواهید لود شدن صفحات با سرعت بیشتری انجام شود می توانید از DNS عمومی گوگل و یا Google Public DNS استفاده کنید و به آسانی آن را به روتر یا کامپیوتر خانگی خود اضافه کنید

حال که ای تنظیمات را به درستی انجام داده به سراغ تنظیمات مدیریتی روتر خود بروید. ممکن است روترها متفاوت باشند اما اصل کار یکسان است. مرورگر خود را باز کرده و آدرس 192.168.2.1 را وارد کنید. این ادرس برای یک روتر بی سیم Belkin است که ممکن است در روترهای دیگر مختلف باشد.

پسورد خود را وارد کرده و بخش DNS settings را پیدا کنید. در این مثال این بخش در زیر قسمت Internet WAN قرار دارد. حال در بخش تنظیمات DNS روتر، آدرس های DNS که در ویندوز خود وارد کرده اید را وارد کنید. فراموش نکنید که آدرس ها نباید یکسان باشند. بعد از آن تنظیمات اعمال شده را apply کرده و روتر خود را Reboot  کنید.

کاربرانی که از سیستم عامل Ubuntu لینوکس استفاده می کنند نیز می توانند این ویزگی را به روتر خود اضافه کنند. برای این کار به بخش System \ Preferences \ Network Connections رفته و بخش Ethernet یا Wireless را انتخاب کنید. بر روی تب IPv4 Settings کلیک کرده و کادری که با تیتر Method مشخص شده را بر روی Automatic (DHCP) address only تنظیم کنید.
تبدیل نام به آدرس

در قسمت DNS Servers ابتدا آدرس DNS که مربوط به بخش Preferred است را وارد کنید، سپس یک space( فاصله) بزنید و آدرس Alternate را نیز وارد کنید. بر روی Apply کلیک کرده، مشاهده می کنید که از شما پسورد می خواهد، پسورد سیستم خود را وارد کنید و بر روی Authenticate کلیک کنید تا عمل احراز هویت انجام شود.

OpenDNS نیز عملیات فیلتر کردن وب سایت ها را به صورت اختیاری در دسترس کاربران قرار می دهد. به عنوان مثال اگر شما بخواهید دسترسی به سایتی را فیلتر کنید می توانید تنظیمات را به گونه ای انجام دهید که به جای اتصال به آدرس IPصفحه مورد نظر یک پیغام “Blocked” ظاهر شود. این مورد نیز می تواند مزیتی برای سرورهای DNS به شمار آید.
 
OpenDNS یک جایگزین باور نکردنی برای سرور DNS ارائه دهنده سرویس اینترنت شما است و همان کار که ترجمه نام دامنه به آدرس IP است رابه خوبی انجام می دهد. OpenDNS نه تنها مرورگر را سریع تر می کند بلکه بسیاری از ویژگی های اضافی ارائه شده را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد.

OpenDNS رایگان بوده و نیاز به نصب هیچ گونه نرم افزاری وجود ندارد. همچنین یک سری از ویژگی ها از قبیل حفاظت فیشینگ، مسدود کردن دامنه، مسدود کردن سایت هایی که مربوط به بزرگسالان بوده و اجازه دسترسی برای کودکان را فراهم نمی آورد. در صورتی که بخواهید از این قابلیت استفاده کنید به راحتی می توانید آن را به روتر خود اضافه کنید.
تبدیل نام به آدرس
 
برای انجام این کار مرورگر خود را باز کرده و به آدرس روتر خود بروید. این ادرس معمولا 192.168.1.1 است. بعد از آن برای دسترسی به تنظیمات مدیریتی می بایست نام کاربری(user name) و پسورد را وارد کنید که این دو گزینه برای هر روتری با توجه به شخص استفاده کننده می تواند نتفاوت باشد اما اگر تا به حال ان را تغییر نداده اید می توانید Admin را امتحان کنید. حال صفحه تنظیمات باز شده و در قسمت های static DNS که مربوط به تنظیمات دستی است به ترتیب در static DNS1 عدد 208.67.222.222 و در static DNS2 عدد 208.67.220.220 را وارد کرده و آن را ذخیره کنید.

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان
تبدیل نام به آدرس با DNS DNSها همواره دو کار را انجام می‌دهند: درخواست‌های کامپیوتر‌ها و کاربران برای ترجمه آدرس‌ها به IP را پاسخ می‌دهند و درخواست‌های DNSهای دیگر برای ترجمه آدرس‌ها را پاسخ...
چگونه اینترنت را ترک کنیم؟
1393/11/8
چگونه اینترنت را ترک کنیم؟

برای بعضی‌ها گوشی‌ همه زندگی‌شان است، با همین گوشی آنها وب‌گردی می‌کنند، بازی می‌کنند، فیلم می‌بینند، ارتباط برقرار می‌کنند و مطالعه می‌کنند.

در اینجا روش هایی برای ترک اینترنت ارائه می دهیم:

اگر گوشی اندرویدی‌تان معتادتان کرده، این اپلیکیشن رهایی‌بخش را نصب کنید!

می‌خواهیم یک اپلیکیشن خوب اندرویدی را به شما معرفی کنیم، اسم این اپلییکیشن BreakFree است.
اینترنت

این اپلیکیشن اول با اندازه‌گیری بعضی شاخص‌ها میزان اعتیاد شما را مشخص می‌کند. شاخص‌هایی مثل این: میزان استفاده شما از اپلیکشن‌ها، تعداد دفعاتی که گوشی را آنلاک می‌کنید، طول مکالمات تلفنی شما.

وقتی اعتیاد شما بیشتر می‌شود، این اپلیکیشن شروع می‌کند به نصیحت کردن شما! یعنی گاه و بی‌گاه به شما توصیه می‌کند که میزان استفاده از گوشی را کنترل کنید.

 
ویژگی‌های دیگر این اپلیکیشن

* خاموش کردن صدای نوتیفیکیشن‌ها

* خاموش کردن همه صداهای گوشی

* قطع کردن اینترنت گوشی

* ریجکت کردن همه تماس‌ها و فرستادن پیامکی برای آگاه‌سازی مخاطبان درباره مشغول شدن بودن شما

* برنامه‌ای برای تعیین طول محرومیت خودخواسته‌ای شما

* امکان مشاهده میزان اعتیاد شما به گوشی به صورت نوتیفیکیشن

 
یک افزونه کاربردی کروم: مگر قرار نبود مشغول کارت باشی؟!

وقت، همیشه گوهری نایاب و پربها است. بعضی از کارها مثل درس خواندن، انجام کارهای خانه، کارهای محوله شرکت، یک تحقیق آنلاین، آماده کردن پایان‌نامه، پاسخ دادن به ایمیل‌های مهم، همیشه در اولویت هستند، اما اینترنت، سایت‌های جذاب و شبکه‌های اجتماعی، همیشه عواملی برای بر هم زدن حواس ما هستند.

مهم نیست که چقدر اراده محکمی داشته باشید، چون همیشه این جذابیت‌های آنلاین می‌توانند به مستحکم‌ترین اراده‌ها هم نقوذ کنند و ناگهان لحظه‌ای پیش می‌آید که با خود می‌گویید: بی‌خیال بگذارید ببینم در فیس‌بوک/پلاس/ توییتر/فرندفید رفقا چه می‌گویند!
وابستگی به اینترنت

ورود به این سایت‌ها همان و مشغول شدن بی‌حساب همان. طوری که ناگهان سرتان را بالا می‌گیرید و می‌بیند یک ساعت تمام مشغول بوده‌اید و از کارتان عقب افتاده‌اید.

خودتان را سرزنش می‌کنید و به خودتان قول می‌دهید، دیگر این کار را نکنید، اما این چرخه عهدشکنی همچنان ادامه می‌یابد.

می‌خواهیم یک افزونه جالب کروم را به شما معرفی کنیم، نام این افزونهStayFocusd  است.

 

کار این افزونه این است که وقتی تصمیم دارید، وقتتان تلف نشود، سایت‌های معینی را در ساعت‌های مورد نیاز برای خودتان ممنوع کنید. مثلا شما می‌توانید تعریف کنید که بین ساعت 5 تا 11 عصر، سایت مشخصی برایتان باز نشود.

اگر در این ساعات بخواهید سایت‌های ممنوعه را باز کنید، پیام سایت برایتان ظاهر می‌شود: مگر قرار نبود مشغول کارت باشی؟!
مهم نیست که چقدر اراده محکمی داشته باشید، چون همیشه این جذابیت‌های آنلاین می‌توانند به مستحکم‌ترین اراده‌ها هم نقوذ کنند و ناگهان لحظه‌ای پیش می‌آید که با خود می‌گویید: بی‌خیال بگذارید ببینم در فیس‌بوک/پلاس/ توییتر/فرندفید رفقا چه می‌گویند

به صورت پیش‌فرض و ساده، وقتی یک برگه یا tab را در کروم باز کرده‌اید، در کنار نوار آدرس آیکون افزونه ظاهر می‌شود و باز هم به صورت پیش‌فرض با یک کلیک می‌توانید در صورتی که سایتی را مزاحم می‌دانید، آن سایت را 10 دقیقه برای خود ممنوع یا بلاک کنید.

البته همچنان که پیداست، این افزونه فقط در محیط کروم کار می‌کند و به درد آدم‌های سست‌اراده نمی‌خورد و آنها می‌توانند با فایرفاکس، اپرا یا اینترنت اکسپلورر آینده خود را تباه کنند.

افزونه انعطاف‌پذیری بسیار خوبی دارد و فکر خیلی از جاها را کرده است. در قسمت تنظیمات شما گزینه‌های خیلی مناسبی دارید:

* می‌توانید زمان پیش‌فرض ممنوعیت را از 10 دقیقه به هر زمان دلخواه دیگر افزایش یا کاهش دهید.

* می‌توانید برنامه کاری خود را به افزونه‌ بدهید و روزهای تعطیلی مثل جمعه را مستثنی کنید.

* می‌توانید ساعات کاری خودتان را مشخص کنید، مثلا در صورتی که مایل هستید بین 8 تا 12 صبح و 4 تا 8 شب، سایت‌های مزاحم برایتان باز نشوند، این ساعات را می‌توانید به افزونه بدهید.
وابستگی به اینترنت

* می‌توانید فهرستی از سایت‌های مزاحم را به خورد افزونه بدهید.

با استفاده از این گزینه روی میز، می‌توانید برای یک ساعت و یا هر تعداد ساعت معین دلخواه، دسترسی به همه وب‌سایت‌ها یا سایت‌های مزاحم را برای خود ممنوع کنید.

این بمب هسته‌ای را می‌توانید هوشمند کنید و مثلا تنها دسترسی به عکس‌ها، قسمت کامنت وبلاگ‌ها، فوروم‌ها یا پیام‌های فیس‌بوک را ممنوع کنید. همچژنین می‌توانید نمایش ویدئوها و فلش‌ها یا دسترسی به قسمت ورود سایت‌ها را ممنوع کنید!

بلافاصله این سۆال برایتان پیش می‌آید که همیشه ممکن است آدم خودش را فریب بدهد و با مراجعه به همان قسمت تنظیمات، ممنوعیت را برای خودش لغو کند. این کار اصلا فلسفه وجودی افزونه را نقض نمی‌کند؟

باید بگویم که در همان قسمت تنظیمات گزینه‌ای به نام چالش یا Challenge وجود دارد که اگر تیک بخورد، شما اگر بخواهید تنظیمات را تغییر بدهید، باید یک سری اعمال مشکل انجام بدهید، مثلا یک پاراگراف متن نسبتا طولانی را باید تایپ کنید تا اجازه تغییر تنظیمات به شما داده شود.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان
چگونه اینترنت را ترک کنیم؟ برای بعضی‌ها گوشی‌ همه زندگی‌شان است، با همین گوشی آنها وب‌گردی می‌کنند، بازی می‌کنند، فیلم می‌بینند، ارتباط برقرار می‌کنند و مطالعه می‌کنند. در اینجا روش...
فوت و فن های کار با جیمیل
1393/11/8
فوت و فن های کار با جیمیل

برای آن که بتواند به نسخه اولیه یا همان Basic جیمیل دسترسی داشته باشید می توانید به آدرس استاندارد جیمیل بروید.
به هنگام وارد شدن به صفحه جیمیل خود با استفاده از نسخه اولیه جیمیل Labels را در سمت چپ مشاهده می کنید و همچنین دکمه actions را در بالای پیام ها می بینید. در این نسخه نیز شما می توانید ربای پیام های خود برچسب مورد نظر را ایجاد کنید اما نمی توانید پیام ها را به داخل برچسب ها مانند فولدر حرکت دهید.
جیمیل

در جیمیل شما می توانید یک ایمیل مستعار برای خود ایجاد کنید.

ممکن است سایتی برای شما بسیار با اهمیت باشد و بخواهید در آن عضو شوید اما نگرانی شما از این است که مبادا پیام های ارسال شده از جانب این سایت Spam شناخته شده و به این بخش بروند و دیده نشوند. به همین دلیل جیمیل این امکان را می دهد تا بتوانید یک نام مستعار یا ایمیل مستعار ایجاد کرده و از آن برای عضویت در سایت های دیگر استفاده کنید بدون آن که پیامی وارد جیمیل اصلی شما شود. ایمیلی که ایجاد می کنید می بایست در قالب your.email+free.ebooks@gmail.com باشد، بنابراین هر پیامی که به این صفحه بیاید به شما در جیمیل اصلیتان اعلام می شود.

همچنین می توانید تنظیماتی انجام دهید که پیام های مربوطه فیلتر یا حذف شده و یا این که در صندوق پستی شما به صورت خودکار جستجو انجام شده و به برچسب مورد نظر منتقل شود و یا این که به حساب کاربری دیگری که شما دارید فرستاده شوند.

همچنین جیمیل اجازه ایجاد چندین نسخه متعدد از آدرس ایمیلتان را به شما می دهد. مثلا اگر ایمیل اصلی شما johndoe@gmail.com است می توانید آدرس های دیگری مانند john.doe@gmail.com یا j.ohndoe@gmail.com را نیز داشته باشید تا پیام ها به آن ها نیز ارسال شوند.
توجه داشته باشید که هرگاه پیامی وارد بخش important می شود در اعلان ها نمایش داده می شود. شما می توانید با دسته بندی و رتبه بندی کردن پیام های خود این کار را برای خود و جیمیل آسان تر کنید

زمانی که می خواهید ببینید آیا پیام مهمی به دست شما رسیده است یا نه می بایست دائماً صفحه جیمیل خود را بررسی کنید. حال برای آن که به محض ورود یک پیام جدید به جیمیل از ورود آن آگاه شوید می توانید از اعلان دسکتاپ (Desktop Notifications) استفاده کنید. این ویژگی را می بایست در جیمیل خود و نیز در مرورگر کروم خود فعال کنید. توجه داشته باشید برای ظاهر شدن این اعلان در دسکتاپ می بایست وارد جیمیل خود شده باشید اما می توانید آن را minimized کنید.

وب سایت ها و برنامه های وب می توانند اعلان ها را بر روی دسکتاپ شما نمایش دهند. شما می توانید تنظیماتی را انجام دهید که هرگاه اعلانی از سایتی رسید از آن مطلع شوید و یا این که اگر سایتی مایل به نمایش اعلان خود بود به شما هشدار داده شود. قبل از این کار می بایست این قابلیت را در مرورگر کروم خود فعال کنید. بدین ترتیب که بر روی گزینه menu کلیک کرده و “Settings” را انتخاب کنید.
جیمیل

در صفحه تنظیمات به بخش “Privacy” رفته و بر روی گزینه “Content settings” کلیک کنید.

حال دو گزینه مشاهده می کنید که گزینه دوم اجازه انتخاب سایت به شما را می دهد، یعنی اگر سایتی برای شما بی اهمیت باشد اعلان های آن را نمایش نمی دهد.( “Ask me when a site wants to show desktop notifications”) اما اگر می خواهید اعلان تمامی سایت ها برای شما نمایش داده شود می توانید گزینه “Allow all sites to show desktop notifications” را انتخاب کنید.

در نهایت بر روی دکمه “Done” کلیک کنید.

زمانی که کادر محاوره ای در گوشه سمت راست صفحه ویندوز که به عنوان منبع موقت شناخته می شود را باز می کنید ممکن است آیکون مربوط به اعلان سایت ها را مشاهده نکنید و یا این که پنهان باشند. به همین منظور بر روی عبارت “Customize” کلیک کرده و در مقابل عبارت “Google Chrome” جمله “Show icon and notifications” را انتخاب می کنید.
جیمیل

برای آن که بتوانید اعلان های دسکتاپ را در جیمیل نیز فعال کنید گزینه “Settings” را انتخاب کنید و گزینه “New mail notifications on” را برگزینید. با انجام این کار هر زمانی که ایمیل جدیدی وارد صندوق پستی شما شود دیگر نیازی به باز و بسته کردن مرورگر خود ندارید. توجه داشته باشید که هرگاه پیامی وارد بخش important می شود در اعلان ها نمایش داده می شود. شما می توانید با دسته بندی و رتبه بندی کردن پیام های خود این کار را برای خود و جیمیل آسان تر کنید.

حال زمانی که شما در تب های دیگر مشغول به کار هستید و یا این که صفحه مرورگر شما minimized است می توانید از آمدن پیام جدید با خبر شوید.
جیمیل

دسترسی به ویژگی های آزمایشگاه جیمیل

آزمایشگاه جیمیل روشی است که شما می توانید در آن ابزارهایی را به صورت تجربی برای جیمیل استفاده کنید. ممکن است برخی ویژگی ها از نظر هر فردی مفیدترین از سایر ویژگی ها باشد. در صورتی که بعد از استفاده از ویژگی های آزمایشگاه جیمیل در برقراری ارتباط با صفحه خود به مشکل برخوردید می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://mail.google.com/mail/u/0/?labs=0

به منظور اضافه کردن آزمایشگاه جیمیل در ابتدا وارد حساب کاربری خود شوبد و وارد “Settings” شده و به بخش “Labs” بروید.

در این قسمت می توانید ویژگی ها را مشاهده کرده و به دلخواه یکی یا تعدادی از آن ها را “Enable” کنید.

با توجه به تمامی نکات ذکر شده امیدواریم بتوانید به خوبی از ویژگی های مثبت جیمیل بهره ببرید.

 

 فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان
فوت و فن های کار با جیمیل برای آن که بتواند به نسخه اولیه یا همان Basic جیمیل دسترسی داشته باشید می توانید به آدرس استاندارد جیمیل بروید. به هنگام وارد شدن به صفحه جیمیل خود با استفاده...